001# Ocena bloga lady-of-pemberly

Oceniająca: Mia
Oceniany blog: Lady of Pemberly
Autor: BridePierwsze wrażenie:
Adres, po przetłumaczeniu, zdradza mi, że jest to blog o Pani w Pemberly. Oczywiście, o ile się nie mylę. Wchodzę w link i po chwili jestem na blogu. Pierwsze, co rzuca mi się w oczy to zdjęcie w nagłówku oraz ciepłe, brzoskwiniowe tło. Od razu jestem pozytywnie nastawiona do bloga, bo kolorystyka nie razi w oczy. Po lewej stronie znajduje się spis treści, statystyka oraz linki. To nie to samo, co belka, ale grunt, że można wszystko znaleźć.
10/10

Grafika:
Szablon nie zachwyca, ale najgorzej nie jest. Kolorystyka jak najbardziej ładna, wszystko do siebie pasuje. Nie podoba mi się nagłówek. Nie chodzi o zdjęcie, wręcz przeciwnie. Cytat, który się znajduje w nagłówku zlewa się ze zdjęciem. Proponowałabym zmienić kolor czcionki i wtedy było by dobrze.
10/15

Treść:
Masz talent, naprawdę. Piszesz pięknie, czuję się jakbym czytała wiersz. Tyle poetyckich porównań i w ogóle. Ja nie potrafię ubrać tak barwnie słów. Historia Liliane zaciekawiła mnie. Widać, że dziewczyna ma duży potencjał, ale zmuszają ją do rozrywek typu bale i przyjęcia. Zazwyczaj bardziej preferowałam fanfiction o anime i mandze, ale Twoje opowiadanie wciągnęło mnie, naprawdę. Ostatnio zauważam, że niewiele osób pisze podobne historie.
Muszę przyznać, iż zżyłam się w jakiś sposób z główną bohaterką. Jej życie nie jest usłane różami. Ma ojca, który nie przyjmuje sprzeciwu i matkę, znajdującą się gdzieś pomiędzy i niestarającą się pomóc jedynej córce.
30/30

Poprawność:
Rozdział pierwszy:
„Złocista kula słońca dopiero pojawiała się na niebie, a niepozorne dzikie ptaki, śpiewacy błękitnej otchłani, budziły się ze nocnego uśpienia.” - Nie „ze nocnego uśpienia”, tylko „z nocnego uśpienia”.
„Łagodne pocałunki zefirka rozwiewał jej kruczoczarne sploty i pieścił porcelanową cerę.” - Przecinek po „zefirka”, „rozwiewały”, a nie „rozwiewał” oraz „pieściły”, a nie „pieścił”.
„Ona tylko zawadzała, a jej ojciec ciągle dawał jej to znać. Ona była nikim.” - Lepiej by było tak: „Ona tylko zawadzała, a ojciec dawał jej to odczuć. Była nikim.”
Rozdział drugi:
„Miała wrażenie, że ten rozległy zbiornik wodny w głębokim kolorze szmaragdu, to oko, które obserwuje każdy ruch mieszkańców Pemberly.” - Bez przecinka po „szmaragdu”.
„Wiedziała, jak mówi o niej rodzina, znajomi a nawet służba.” - Przecinek po „znajomi”.
„Całymi dniami przesiadywała w swoim pokoju lub w jakimś zakątku urocznego ogrodu i zagłębiała się w lekturę.” - „uroczego”, a nie „urocznego”.
Rozdział trzeci:
„Skinęła mu głową w podziękowaniu, jednak chmurny mężczyzna zaszczycił jej nawet spojrzeniem.” - Po „mężczyzna” powinno być „nie”.
Rozdział czwarty:
„Gestem odprawiła służącą, która dygnęła niezdarnie, po czym wstała, prostując niewidoczne załamania na różanej fali materiału.” - Nie jestem pewna, czy dobrze zrozumiałam, ale, moim zdaniem, powinno być tak: „Gestem odprawiła służącą, która dygnęła niezdarnie. Liliane wstała, prostując niewidoczne załamania na różanej fali materiału.”
„te, które namalował wiatr, zdążyła już zetrzeć ponura obecność dworu, który więził ją niczym złota klatka i wysysał całą radość i siły.” - Radziłabym napisać tak: „te, które namalował wiatr, zdążyła już zetrzeć ponura obecność dworu, który więził ją niczym złota klatka, wysysając całą radość oraz siły.”
Rozdział piąty:
„Nacisnęła klamkę, mosiężną, w kształcie wyprężonego lwa gotującego się do skoku.” - Po  „klamkę” proponuję postawić myślnik zamiast przecinka.

Zdarzają Ci się drobne błędy. To brak przecinka, literówka i składnia zdań. Opowiadanie czyta się dobrze, ale radziłabym sprawdzić rozdział przed dodaniem, aby uniknąć błędów. Tak jak mówiłam, są to niewielkie błędy, ale bez nich lepiej by się czytało. Tak, ja też popełniam błędy, jednak staram się ich unikać jak ognia. Ty też powinnaś.
3/5

Dodatki:
Informacji o Tobie nie widzę, więc przejdę do linków. Adresów do innych blogów masz niewiele... Cóż, nie mam za bardzo za co przyznać punktów. Ech, spocznijmy na tych kilku linkach.
2/5

Punkty dodatkowe:
Dobra, tutaj już mogę pójść na całego. Oczywiście, ja przyznam punkty na plus, ale od razu wyjaśnię, za co dokładnie.
Podoba mi się pomysł na bloga. Oryginalny, co daje Ci dużego plusa. Następnie oczarowałaś mnie swoim stylem pisania. Opisujesz wszystko w sposób poetycki, a opowiadanie jest bardzo bogate w słownictwo.
5/5

Podsumowanie:
Uzyskałaś 60 punktów na 70 możliwych, co daje Ci ocenę Bardzo Dobrą. Masz duży potencjał, dziewczyno, więc nie zmarnuj go. Pięknie piszesz, ale nie spoczywaj tylko na laurach. Każdy talent należy szlifować - oto moja rada dla Ciebie.
Życzę weny.


To moja pierwsza ocena na tej ocenialni. Pisałam już wcześniej oceny (mianowicie trzy, bo aktualnie ocenialnia nie pracuje, a ja zaczęłam pracować tu), ale nie wiem, czy debiut ocenialni będzie wystarczający.


pozdrawiam Mia.

13 komentarzy:

 1. Gratuluję pierwszej oceny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam pytanie jak często będą się pojawiały Wasze oceny?
  Katt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różnie. Jak napisałam w Regulaminie, Oceniająca ma miesiąc na napisanie oceny.

   Usuń
 3. Droga @Leiko nie wiem gdzie do ciebie napisać, Napisałaś mi na blogu http://princess-suricruise.blog.onet.pl że mam was dodać do linków. Już jesteście dodane, a wszystkie linki w tym ocenialnie są w podstronie w MENU ponieważ miałam za duzo linków i mój blog był nieczytelny. Mam nadzieje, że zrozumiesz

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za ocenę, była naprawdę dobra i pomocna.
  Bride

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno jesteście świadome, że Waszą pracę teraz śledzi trochę osób (co w sumie ma nieco wspólnego z wcześniejszą, usuniętą już oceną). Zostawię jednak innym układanie opinii, czy powyższa ocena była dobra, czy też nie. A samą oceniającą zapraszam do przeczytania ocen szanownej Chiyo, która rezyduje na Ławie Przysięgłych, i zastanowienia się, czego brakowało w powyższej ocenie w podpunkcie treść.

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jesteśmy tego świadome. Ale to nic nie zmienia, od samego początku miałyśmy zamiar pokazać się z jak najlepszej strony.

   Usuń
 6. Mam dla oceniających drobną radę techniczną. Nie lepiej by wyglądało, gdyby nick oceniającej znajdował się na samej górze oceny, koło ocenianego blogu i nicku autorki? Zgrzytało mi to, ponieważ ocena zaczyna się od zwrotów pierwszoosobowych, a żeby dowiedzieć się, kto jest ową pierwszą osobą, trzeba przewijać na koniec, co jest nieco irytujące.

  Pozdrawiam, Shinrei

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież jest tam, chyba, że o czymś nie wiem.

   Usuń
  2. Poprawiłam. Wcześniej nie było.

   Usuń
  3. Teraz lepiej :)

   Midori, nie rozdziela się przecinkiem sformułowania "chyba że". http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629776

   Shinrei

   Usuń
 7. No Mia, pierwsze koty za płoty ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratuluję oceny Mia-chan!^^ Piękne jest^^

  OdpowiedzUsuń

Przeglądaj notki

Created by Agata for WioskaSzablonów. Technologia blogger.