038# Ocena bloga gothicwhiterose

Oceniająca: N.
Oceniany blog: gothicwhiterose
Autorka: Rose WhitePierwsze wrażenie:

Adres "gothicwhiterose", nick Rose White, pierwsze skojarzenie - pamiętnik. "Jasność bez światła. Ciemność bez mroku. Każdy nosi w sobie niespełnioną miłość." wita mnie napis na belce. Mógłby on być, co prawda, w cudzysłowiu, jednak, póki co, nie jest źle - widzę, że mam tym razem do czynienia z osobą posiadającą ogólną wiedzę o zasadach pisowni języka polskiego, która potrafi postawić kropkę na końcu zdania. Dobrze, nawet bardzo. Przy cytacie wita mnie również zmieniona favikona. Pomięta kartka? Kwiat? Nie wiem, ale ładnie wygląda przy słowie "jasność".
Rzucam okiem na bloga. I tu  lecą punkty. Szata graficzna nie zachęca do czytania. O tym jednak za chwilę.
5/10
Grafika:

Mamy podstawowy szablon oferowany przez Bloggera. Tło zastępuje powtarzana w pionie i poziomie róża, nagłówek wydaje się zlepkiem obrazków w Paint, a jego nastrój przypomina hiszpańskie telenowele. O nie, zdecydowanie nie pociąga, może nawet odrzuca. Ale przynajmniej kolorystycznie wszystko do siebie pasuje i pod tym względem spotykasz się z aprobatą.
Może i krótko, ale rzeczowo.
4/10
Treść:

a.) Fabuła:
Niby wszystko dzieje się małymi kroczkami, jednak nie zaprzeczę, zaciekawiłaś. Wszystkie posty przeczytałam jeden po drugim, będąc niesamowicie ciekawą, co czeka mnie dalej. Ostatnio rzadko spotyka się opowiadania, które aż tak wciągają, mimo że nie ma jakiejś wielkiej akcji, a fakt, że jest to romans, jeszcze bardziej mnie zaskakuje. Przecież ja nienawidzę romansów, a w twoim blogu praktycznie się zakochałam. Czy to właśnie fabuła? Bo co my mamy: bohaterkę Rose, która wakacje spędza u babci, poznając w lesie tajemniczego chłopaka. Może nawet Dorian jest istotą nadprzyrodzoną? Wampir? Wiadomo też, o czym będzie główny wątek, więc odrobinę przewidywalne. Niby nie jest to nic oryginalnego, odstającego od innych, jednak coś w sobie ma, skoro tak przyciąga widzów. W takim razie odeszłaś od schematów, za co należy się ogromny plus.
5/5
b.) Styl:
Piszesz lekko, nie przynosi ci to żadnych problemów. Posiadasz też niesamowity dar - nieważne, jaką głupotę byś napisała, czytelnik i tak będzie "jadł" ją z twych rąk. Potrafisz tak świetnie manipulować widzem, kazać mu widzieć taki, a nie inny obraz, odczuwać takie, a nie inne uczucia, które, zresztą, idealnie umiesz oddać w swoim tekście. Od pierwszego zdania mnie zachęciłaś - tymi wyrażeniami, metaforami, porównaniami. Widać, że ma się do czynienia z osobą profesjonalną i aż wstyd ją w jakikolwiek sposób poprawiać. Wspaniale.
5/5
c.) Dialogi:
Napisane są poprawnie i, co najważniejsze, są szczere i prawdziwe. Aż bije od nich ta naturalność, a jednak, przyglądając się z bliska, można zauważyć, że mimo dobrego, realnego brzmienia, nie są złożone potocznie. Pojedyncza odpowiedź wydaje się może trochę naciągana, sztuczna, jednak, czytając cały tekst, tego się nie zauważa - wtapia się to w cały przekaz, słownictwo, styl. Dialogi oddają też charakter osób je prowadzących. Niekiedy można było poznać uczucie, którym  przepełnione jest zdanie, bez żadnej "podpowiedzi", po prostu z kontekstu. Po tych, zaledwie pięciu krótkich rozdziałach, można ze spokojem oczekiwać, jak wypowie się dany bohater, w jakim stylu. Ja, osobiście jestem zachwycona takim rozegraniem - nie muszę mieć całej charakterystyki postaci, by wiedzieć, jaka jest i to tylko na podstawie jej wypowiedzi.
5/5
d.) Kreacja świata przedstawionego:
Dwudziestokilkuletnia Rose podczas wakacji poznaje na cmentarzu mężczyznę, który okaże się miłością jej życia. Wydaje się to tak sztuczne i nierealne, a jednak utrzymujesz mnie w przekonaniu, że jest dobre, prawdziwe. I tak też pozostaje mi myśleć. Wszystkie wydarzenia, w rzeczywistości nie mogłyby być realne, ale zachowujesz logiczność. I to jest najważniejsze - właśnie logika tekstu, której zawsze się trzymasz i do tej pory jeszcze nie puściłaś, mimo że piszesz o miłości, która nie zawsze wita w naszym życiu tak, jakbyśmy tego chcieli. 
4,5/5
e.) Bohaterowie:
Rose - nieśmiała, nie zawsze pewna siebie, choć nie jest niedorajdą. Potrafi pokazać swoje uczucia. Dorian natomiast, jak przystało na tajemniczego mężczyznę z lasu, wywołuje zachwyt swoją postawą, choć nie jest też nadętym gburem, którego towarzystwo kobiety przyprawia o ból głowy. Trochę typowe - ona wrażliwa, on myśliciel, nie zawsze oddający emocje towarzyszki. Czytelnik lubi bohaterów - chce znać ich losy, życzyć najlepszego, a nie, jak w niektórych przypadkach, jak najszybszej śmierci. Więc wywołują sympatię, a to jest najważniejsze.
4/5
f.) Opisy miejsc, sytuacji, uczuć:
Jako, że pojawia się narracja pierwszoosobowa, widzimy wszystko z perspektywy bohaterki, co pozwala nam poznać jej zdanie o otaczającym ją świecie. Opisy dodatkowo okraszone są uczuciami samej Rose, co potęguje wyobrażenia, sprawiając, że są bardziej rzeczywiste. Dlatego nie mamy "pięknego mężczyzny", lecz  "zabójczo pięknego mężczyznę". Wpływa to też na odbiór tekstu, który zaczyna wydawać się bardziej przyziemny i prostszy, oczywiście pozytywnie.
Opisy są bardzo dobre. Nawet paroma słowami jesteśmy w stanie zrozumieć sytuację bohaterów, ich odczucia co do innych ludzi, wydarzeń.
5/5
28,5/30

Poprawność:

1.
Brakuje wcięć przy akapitach, które pooddzielałaś paroma "enterami". Na szczęście to tylko w tym rozdziale.
"Rzuciłam szybkie spojrzenie na zabawny budzik w kształcie pingwina, stojący na nocnej szafce." - przed imiesłowami przymiotnikowymi nie stawiamy przecinka.
"Czasami miałam wrażenie, że o wiele mniej. Czasami zaś czułam się bezgranicznie zmęczona życiem." - powtórzenie.

2.
"- 21. Na polance w lesie." - raczej stosuje się słowne wersje liczb w opowiadaniach.

4.
"To był miły gest z jej strony, udostępnić swoje mieszkanie [...]" - bez przecinka.
"[...] z ulgą powitałam fakt, że to drugie, kiedy zaczęli napływać goście, zaczęła Iris." - sądzę, że chodziło o słowo "zajęła".

5.
W niektórych przypadkach brak wcięcia.
"Priscilla już dostrzegła, co się dzieje, i ruszyła w naszą stronę." - nie powinno być przecinków.
9,5/10
Dodatki:

Takowych brak, nie licząc archiwum, spisu linków i polecane blogi (liczba: jeden). Trochę za mało. Przydałby się jakiś opis o tobie, twoich zainteresowaniach. Ja, przykładowo, lubię wiedzieć z kim mam do czynienia, w jakim wieku jest autor, za czym przepada, czego nienawidzi, jaka jest jego ulubiona dziedzina nauki. Pozwala mi to wtedy zweryfikować, na ile jego zainteresowania pokrywają się z tematyką, jego wiek ze stylem. Poza tym, każdy chce znać utalentowane osoby, by ich wspomniany talent został choć odrobinę przyćmiony przez przyziemne cechy charakteru, zachowanie i wydawał się mniej onieśmielający. Sądzę, że zakładka "O mnie" jak najbardziej powinna znaleźć się na twoim blogu.
Czytelników masz mało, ale przynajmniej wiernych, z niecierpliwością wyczekujących kolejnych rozdziałów.
2/5
Dodatkowe  punkty:

Za wciągnięcie mnie bez reszty w realia twojego opowiadania.
1/5
Podsumowanie:

Uzyskałaś 50 punktów na 70 możliwych, co daje ci ocenę dobrą. Zastanawiałam się, czy cię nie podciągnąć do piątki, jednak nie miałam jak. Punkty potraciłaś głównie za grafikę, co wiąże się bezpośrednio z pierwszym wrażeniem. Ale to da ci motywację do zmiany szablonu na bardziej przystępny. 
Jakieś rady? Jeśli o mnie chodzi, to do poprawy jest, jak już wyżej wspomniałam, grafika. Mogłabyś też dodać menu, gdzie wszystko ładnie by się mieściło wraz z opisem twojej osoby.

_____________________________

Nie sądziłam, że napiszę tak szybko ocenę, a na datę jej publikacji z pewnością wpłynęła niewielka dawka wolnego czasu, której przyszło mi doświadczyć. Sądzę jednak, że czwarta ocena jest już moją ostatnią podczas stażu. Ach, ja szalona. 

2 komentarze:

  1. Dziękuję bardzo za ocenę i rady. Nie spodziewałam się tak miłych słów :). Na pewno przemyślę to, co napisałaś, w kilku momentach zaskoczyła mnie interpretacja, ale... to dobrze, nie spodziewałam się wywrzeć takiego wrażenia :).
    Rose

    OdpowiedzUsuń
  2. W odpowiedzi na komentarz Tatis.

    Hmm, rozumiem, że nie wiesz, acz chciałabym zauważyć, iż Twoje przypuszczenia nie odpowiadają na pytanie o strefę czasową. ;)

    OdpowiedzUsuń

Przeglądaj notki

Created by Agata for WioskaSzablonów. Technologia blogger.