115# Ocena bloga blask-ksiazek

Oceniająca: Pollala
Oceniany blog: blask-ksiazek
Autorki: Sherry, Gosiek i Fosiek 


Pierwsze wrażenie:
Blog o książkach, zachęcający do ich czytania, możliwe, że z recenzjami różnych powieści - właśnie o tym myślę, patrząc na adres. Podoba mi się, ponieważ tematyka bloga jest od razu klarowna i wiadomo mniej więcej, czego mogę się spodziewać. Tytuł bloga jest taki sam co adres, ale akurat tutaj nie potrzeba żadnych ozdobników w postaci jakichś cytatów. Prosto i na temat - czegóż więcej chcieć?
5/5

Grafika:
Tak jak moje pierwsze wrażenie było jak najbardziej pozytywne, to nie mogę tego powiedzieć o grafice - w każdym razie nie do końca. Nazwa "Blask Książek" kojarzy mi się z czymś tajemniczym, nieco magicznym i właśnie taki powinien być szablon. Nie mówię, że ten, który macie, jest zły, po prostu nie ma on w sobie "tego czegoś". Mimo że są narysowane książki, akurat z nimi wygląd bloga mi się nie kojarzy. Wszystko jest za bardzo poukładane, nie ma przez to żadnych sekretów, niczego, co mogłoby mnie zachęcić to zostania na stronie. Uważam też, że za dużo jest tego błękitu - inne kolory stają się przez to mniej ważne i wydaje się, że nie pasują do całego wystroju. Proponuję albo zrobić szablon bardziej tajemniczy i czarodziejski (jeśli nie wiecie, o co mi chodzi, spytajcie w komentarzu), albo przynajmniej dopasować go kolorystycznie tak, aby barwy były bardziej zróżnicowane (lub też bardzo stonowane, bez żadnych udziwnień).
Jeszcze co się tyczy grafiki - użyjcie zwijania tekstu przy każdym poście lub ustawcie układ strony tak, aby widoczna była tylko jedna notka naraz. To ciągłe przesuwanie myszką na sam dół jest naprawdę denerwujące.
3/5

Treść:
Tak jak uzgodniłam to już z Sherry, przeczytałam po trzy recenzje od każdej z Was. Stwierdziłam też, że wypowiem się tutaj po kolei o poszczególnych osobach, aby nie namieszać. Pamiętajcie tylko, że ilość punktów na końcu będzie podsumowaniem pracy całej trójki, a nie poszczególnych osób. Wiecie, odpowiedzialność zbiorowa.

Sherry
 „Miasto kości”, „Przysięga” i „Wybrani”
Byłam naprawdę bardzo ciekawa, w jaki sposób opowiesz o mojej ukochanej książce, dlatego m.in. recenzję „Miasta kości” wybrałam do oceny.
Trzeba przyznać, że do pracy przyłożyłaś się solidnie. Z odpowiednią starannością napisałaś, o co w tym wszystkim w ogóle chodzi. Przedstawiłaś ciekawe wątki i opowiedziałaś o nich w taki sposób, że sama miałam ochotę jeszcze raz przeczytać tę opowieść. Dopiero później zaczęły się schody. Zupełnie nie wiem, po co zaczęłaś za bardzo wdawać się w szczegóły. Po prostu za dużo ich podałaś, w zasadzie to streściłaś parę pierwszych rozdziałów książki, przez co nawet ja, wielbicielka twórczości pani Clare, nieco się zniechęciłam. Za dużo informacji! Wystarczyło poprzestać na ogólnym zarysie fabuły - owszem, recenzja byłaby krótsza, ale zapewniam Cię, że nie ucierpiałaby na tym.
Do recenzji „Przysięgi” oraz „Wybranych” nie mam żadnych zastrzeżeń, wszystko jest napisane poprawnie, a także wyczerpująco.
Ciężko jest dać jakąś radę, ponieważ piszesz naprawdę dobrze (patrzyłam też na inne recenzje, więc wiem). Może tylko powiem, żebyś nie zapominała, że recenzje są głównie dla tych, którzy książki nie czytali, więc pilnuj, aby przypadkiem nie zdradzić zakończenia.

Fosiek 
 „Skrzywdzona”, „Cudowny chłopiec” i „Chata”
Piszesz krótko, ale na temat. Z Twoich recenzji można wysnuć jakieś wnioski, chociaż bardzo mi się nie podoba, że czasem piszesz streszczenie. Właśnie na tym polega recenzja - trzeba napisać krótką informację o czym jest ta książka, ale powinnaś skupić się na sobie. Co czułaś, czytając tę powieść? Dlaczego uważasz, że jest dobra/zła? To jest Twoja opinia na temat tekstu, to Ty decydujesz, czy powinnaś odradzić czytelnikom przeczytanie go czy wręcz przeciwnie. Krótko opisujesz, o czym jest książka, a następnie wypisujesz argumenty. W każdym razie - jeśli chcesz, znalazłam dla Ciebie stronę, na której w przystępny sposób zostało napisane, jak napisać dobrą recenzję:http://moznaprzeczytac.pl/jak-napisac-recenzje-ksiazki/
Dosyć często zdarza Ci się używanie mowy potocznej, co widoczne jest zwłaszcza w recenzji „Chaty”. Tutaj także zdarza Ci się w dość dziwny sposób łączyć zdania, w których człon pierwszy jest o czymś zupełnie innym niż człon drugi. To pozbawia całości sensu, a wystarczyłoby postawić kropkę zamiast przecinka.
Ostatnim minusem w Twoim pisaniu jest to, że zapominasz, że swoje słowa kierujesz w większości do tych osób, które lektury nie czytały. Niektóre zdania bez wcześniejszego przeczytania książki brzmią bezsensownie.

Gosiek
 „Pośród złudzeń”, „Ocalić Julię” i „Kim jesteś, Sky?”
 Na początku podobała mi się recenzja „Pośród złudzeń”, ale potem się pogubiłam. Od nowego akapitu zaczęłaś nowy temat i byłoby to jak najbardziej poprawne, gdyby nawiązywał on w jakikolwiek sposób do wcześniejszych słów. Wcześniej pisałaś o tym, co czułaś, czytając tę lekturę, jeszcze wcześniej podałaś krótki opis sytuacji, a już w kolejnym akapicie podajesz kolejne, tym razem nieco inne, ogólne streszczenie fabuły. Na dodatek nie przypomina za bardzo tej pierwszej oceny - ja na początku stwierdziłam, że przez przypadek umieściłaś w jednym poście fragment recenzji innej książki.
Na szczęście nie miałam już żadnych problemów z odbiorem „Ocalić Julię”  i „Kim jesteś, Sky?”. Są to naprawdę dobre prace, które zachęcają do czytania. Wprowadziłaś ciekawe tematy występujące w tych książkach, pozostawiając je bez zakończenia i jednocześnie zapewniając czytelnikowi niedosyt, który powoduje, że samemu też chce się przeczytać oryginał. Niby banalny manewr, ale właśnie to czyni recenzję dobrą. W każdym razie - na mnie działa.

Znacie zasady poprawnego pisania recenzji i choć nie każda jest zachwycająca, to są one na dobrym poziomie. Nie mam tutaj dla Was żadnej rady, doskonale wiecie, że najlepiej jest po prostu pisać dalej.
Chociaż dokładnie przeczytałam tylko te dziewięć notek, to przejrzałam pobieżnie tez wiele innych i zastanawia mnie  fakt, że każda napisana przez Was recenzja jest pozytywna (przypadek?). No dobrze, Sherry napisała taką ocenę, a Gosiek spróbowała (bez obrazy, ale wyszło kiepsko), to trzeba przyznać, ale dobrze by było, gdyby każda z Was trochę częściej omawiała słabą książkę. Powinnyście ocenić od czasu do czasu coś, co zasługuje tylko na opinię (uwaga, mowa potoczna!) gniota. Wbrew pozorom dosyć ciężko jest wtedy napisać dobrą recenzję, ponieważ po takiej lekturze jesteśmy zwykle tak zniesmaczeni, że żadne argumenty przeciw książce nie przychodzą do głowy, a najwygodniej jest wtedy napisać „nie podoba mi się, bo nie; przeczytaj, to zrozumiesz” (wybacz, Gosiek, ale właśnie coś takiego zrobiłaś).
Ostatnia rzecz, która się tyczy Was wszystkich - ustawcie jedną czcionkę i jej rozmiar, bo na razie wygląda to chaotycznie, kiedy przy różnych postach (ba! różnych akapitach) jest co innego. Ustalcie też, w jaki sposób zamierzacie wyrównywać tekst, bo za każdym razem wygląda on inaczej. Proponuję wyjustowanie, powinno pasować.
14/20


Poprawność:

Cathy Glass - "Skrzywdzona"
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kiedy przywołujesz czyjąś opinię, to jest to cytat, czyli musisz napisać ten tekst w cudzysłowie, a nie robisz tego.

„To, przez co przeszła ta mała dziewczynka, spowodowało nieodwracalne zmiany w jej zachowaniu i psychice” - Brakuje dwóch przecinków, ponieważ występuje tu wtrącenie.
„(...)ludzie, którzy zrobili jej taką krzywdę, powinni na zawsze zostać odizolowani od dzieci” - Brak przecinków.
„Ogromny podziw z mojej strony dla autorki książki a jednocześnie opiekunki dziewczynki, która wzorowo spisała się wychowując Jodie, to niestety było za mało patrząc na ogrom krzywd jakie przeżyła” - Ogromny podziw z mojej strony dla autorki książki, a jednocześnie opiekunki dziewczynki, która spisała się wzorowo, wychowując Jodie. Niestety było to za mało, patrząc na ogrom krzywd, jakich doznało to dziecko.
„(...)każdy rozdział, to chwile z życia małej dziewczynki(...)” - Niepotrzebny przecinek.
„Okładka idealnie współgra z tytułem książki(...)Patrząc na samą okładkę, można domyślić się, że książka nie jest dla każdego (i)  nie każdy jest w stanie ją przeczytać” - Powtórzenia okładka-okładki oraz książka-książki. Brak przecinka.

David Scheff - Cudowny chłopiec
Cudowny chłopiec to tytuł książki, więc powinien być zapisany w cudzysłowie.
„(...)dziennikarz i pisarz. Pisarz mieszka(...)” - Powtórzenie pisarz-pisarz.
„Jego Beautiful Boy: A Father's Journey through His Son's Meth Addiction została w 2008 wybrana przez sieć Starbucks jako featured book  (polecana książka)” - Znów tytuł książki i znów brak cudzysłowu. Po „featured book” są dwie spacje, niepotrzebnie.
„(...)ważna w życiu każdego jest wiara w drugiego człowieka i chęć przebaczania. Książka pokazuje, ile można osiągnąć przy wsparciu bliskich (?)” - Brak przecinka.
„(...)tajemniczość, jaką wywołuje, sprawia, że książka sama lgnie w ręce czytelników” - Brak przecinków.

WM. Paul Young - „Chata”
„(...)nie potrafi pomóc rodzinie. Z pomocą do niego przychodzi sam Bóg” - Powtórzenie pomóc-pomocą. „Z pomocą przychodzi do niego sam Bóg”, mistrzu Yoda.
„(...)miłość, jaka bije od Boga, pozwala mu się do Niego zbliżyć” - Brak przecinków.
„Wspólnie z bohaterami przeżywałam to, co się wydarzyło” - Po „to” powinien być przecinek, ponieważ występuje tu kolejne orzeczenie.

Julia Deja - „Pośród złudzeń”
„W życiu prawie każdej dziewczyny, pojawia się taki moment” - Niepotrzebny przecinek.
„Zbliża się początek roku szkolnego. Czas wrócić do szkoły. Mii wcale się to nie uśmiecha. Od tego roku szkolnego ma im się zmienić nauczyciel od matematyki” - Powtórzenie roku szkolnego-szkoły-roku szkolnego. "Mnie" zamiast "mi".
„Jako nowego nauczyciela, a raczej nauczycielkę, wyobraża sobie starą jędzę” - Brak przecinka.
„(...)autorka pisała powieść” - Tę powieść.
„Przez to, dochodzi do tragedii” - Niepotrzebny przecinek.
„(...) książkę(...)” - Błagam, TĘ książkę.
„To właśnie czułam, czytając książkę” - Brak przecinka przed imiesłowem. Tą książką, tę książkę - proste?

Suzanne Selfors - „Ocalić Julię”
„zdecydowanie ba
rdziej” - Wdarła Ci się spacja.
„Przez to, dziewczyna zamyka się w sobie(...)Dziewczyna potrafi zwymiotować na scenie, podczas przedstawienia” - Niepotrzebne przecinki, powtórzenie dziewczyna-dziewczyna.
"”(...) powieść głównie dla nastolatek napisana przez autorkę, Suzanne Selfors, prostym językiem, który wzbudzi zainteresowanie wielu nastolatek” - Primo: to oczywiste, że powieść została napisana przez autorkę. Secundo: powtórzenie nastolatek-nastolatek. Tertio: „Suzanne Selfors” jest wtrąceniem, więc powinno być z obu stron objęte przecinkami.
„(...)mimo, iż przenieśliśmy się w czasie(...)” - „Mimo iż”, „mimo że”, „tylko że” itp. nie rozdzielamy przecinkiem.
„Na koniec mam dla Was bardzo ciekawą informację odnośnie tej książki, a raczej jej okładki. Ponadto, ostatnio przeszukiwałam strony internetowe, czytając recenzję tej książki i natknęłam się na coś bardzo interesującego” - Słowo „ponadto” kompletnie nie pasuje do kontekstu. Może nie wiesz, co ono znaczy, ale jest to synonim do „co więcej” i „oprócz tego”. Poza tym nie oddziela się tego wyrazu przecinkiem od reszty zdania. Brak przecinka.

Joss Stirling - „Kim jesteś, Sky?”
„Sky wraz z rodzicami przeprowadza się wraz z rodzicami do amerykańskiego miasteczka Wrickenridge, gdzie ma chodzić do szkoły a Simon i Sally dostali tam dobrze płatną pracę” - Powtórzenie wraz z rodzicami-wraz z rodzicami. Co mają jacyś Simon i Sally do rzeczy? Napisz o nich w kolejnym zdaniu, bo takie jedno nie ma sensu.
„(...)gwarantuję Wam, że nie zmarnujecie tego czasu” - Brak przecinka.
„(...)powieść przeznaczona głównie dla młodzieży, z tym trudno się nie zgodzić. Jest to powieść po części romantyczna(...)” - Powtórzenie powieść-powieść.
„(...)można ją zaliczyć pod paranormalną” - Albo „podpiąć pod”, albo „zaliczyć do”.
„Poznajemy w nich sawantów, tajemniczych postaci(...)” - Poznajemy kogo?co? tajemnicze postaci.
Mi również się podobała” - „Mnie się podobała” albo „Podobała mi się”.

Cassandra Clare - „Miasto kości”
„Przed tysiącami lat, Anioł Razjel zmieszał swoją krew(...)” - Niepotrzebny przecinek.
„Gdy na domiar złego, zostaje nakryta na śledzeniu(...)” - Niepotrzebny przecinek.

C.J.Daugherty - „Wybrani”
„Gdy, w trakcie próby wandalizmu, zostaje złapana przez miejscową policję(...)” - Jeśli „w trakcie próby wandalizmu” jest wtrąceniem, to z obu stron powinny być przecinki. Jeśli nie - tego przecinka powinno tu nie być.
 „Męczyłam się z tą książką niesamowicie, by w końcu, w pewnym przełomowym momencie, odkryć, że akcja zaczyna nabierać rozpędu” - Sytuacja jak wyżej.
„(...)uczniowie to (w) większości, dzieciaki z naprawdę bogatych rodzin” - Niepotrzebny przecinek.
„(...)premiera 25 wrzesień(...)” - Września. 

Jak widać, najmniej błędów popełnia Sherry i zwykle są to błędy interpunkcyjne. Co się tyczy Fośka i Gośka (chyba tak to  odmieniać?): wygląda na to, że nie sprawdzacie swoich tekstów przed publikacją, ponieważ często zdarzają Wam się literówki oraz błędy, których naprawdę można uniknąć, gdy się ponownie przeczyta swoje recenzje. Dobrze jest odstawić tekst na parę dni i wtedy do niego wrócić - zauważa się wtedy wiele rzeczy, które należy poprawić.
6/10

Dodatki:
Wszystkie dodatkowe notatki macie odpowiednio posegregowane, na samym dole wszelkie informacje są bardzo schludnie poukładane według wydawnictw, roku wydania, recenzentki i oceny. Po lewej stronie są notki z recenzjami (i nie tylko), a po prawej różne aktualności. Dzięki temu wiadomo, gdzie co mogę znaleźć, więc nie mam na co narzekać.
5/5

Dodatkowe punkty:
Cóż, trzeba przyznać, że bardzo mnie zdenerwowałyście tą nagłą zmianą szablonu. Uważam, że jest to brak szacunku do oceniającej. Nie wystawiłam Wam odmowy, ale mimo to kara musi być. Zabieram Wam dwa punkty.
-2/5

Podsumowanie:
Na 50 możliwych zdobyłyście 31 punktów, co daje Wam ocenę dobrą. Trudno jest dać jakąś ogólną radę trzem osobom, dlatego powiem tylko, że wszystko, co musicie wiedzieć, jest napisane wyżej.


Powodzenia w dalszym pisaniu!

9 komentarzy:

 1. Droga Pollalo, zajrzyj w wolnym czasie na maila :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękujemy za ocenę. Natomiast chciałabym się w tym miejscu dopytać co do szablonu, o co dokładnie chodzi z tą "magią" :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiedziałam, że tylko ja mogę to zrozumieć...Chodzi mi o takie szablony, które od razu kojarzą się z najlepszymi chwilami, może dzieciństwem... Mniej poukładane, ale nadal z motywem przewodnim książek - najlepszym przykładem jest blog Zaczarowane Szablony, gdzie ostatnio ukazała się notka tematyczna poświęcona właśnie książkom. Obejrzyjcie sobie i porównajcie. http://zaczarowane-szablony.blogspot.com/2013/10/756-765-notka-tematyczna-ksiazki.html
   A tak z innej beczki - ten szablon, co teraz macie, jest całkiem całkiem :)

   Usuń
  2. Jestem na bieżąco z notkami na Zaczarowanych i notkę widziałam, aczkolwiek u nas, motywem przewodnim jest... prostota i przejrzystość. Dlatego skupiamy się na bieli i przybocznych kolorach. :) Niemniej, dziękujemy za wskazówki. ;)
   Pozdrawiam,
   Sherry

   Usuń
 3. Hej, odpowiadam na pytanie, które zadałaś mi na moim blogu: oczywiście możesz wybrać kilka przykładowych recenzji i je poprawić, bo bardziej chodzi mi o opinię na temat "ogólnego rozwoju";) niż przypadkowych literówek. Poza tym zdaję sobie sprawę, że ponad 30 postów to nie przelewki jeśli chodzi o poprawianie;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie myślałyście o zmianie szablonu? Ten jest moim zdaniem zbyt jaskrawy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dopiero co był zmieniany... A w którym konkretnie miejscu? Czcionki, obrazki, dodatki...?

   Usuń
  2. Ogólnie jest jaskrawy - tło zewnętrzne, czcionki i ten brzydki pasek na górze, który zupełnie do niczego, nie pasuje. Jest zbyt różowo. Polecałbym wam np coś takiego: http://weroniki.deviantart.com/art/1178-Owl-by-Daytona-MT-386041269, albo, coś jajcarskiego, jak to: http://imageshack.us/a/img69/3079/screeneas.png

   Usuń
  3. Dziękujemy za sugestie, może faktycznie coś w tym jest. Ciekawa jestem, czy inni też odbierają w ten sposób nasz szablon...
   W każdym razie na pewno pomyślimy nad tym, dzięki!

   Usuń

Przeglądaj notki

Created by Agata for WioskaSzablonów. Technologia blogger.