071# Ocena bloga: niewolnicy-przeznaczenia


Oceniająca: Lecky
Oceniany blog: niewolnicy przeznaczenia
Autor: rosmaneczka

Pierwsze wrażenie:
            Adres od razu zmusza odwiedzającego do zastanowienia. Niewolnicy przeznaczenia? Każdy z nas jest niewolnikiem swojego przeznaczenia. Bo przeznaczenie jest stałe. Myślę, że to będzie opowiadanie, opowiadanie o przeznaczeniu. Czy się nie mylę? Przekonajmy się.
            Napis na belce mówi, że „W snach nie czuje się bólu, człowiek zawsze się budzi, zanim zacznie się prawdziwe cierpienie.” Cóż, muszę powiedzieć, że jest to bardzo życiowe stwierdzenie. Zresztą jak każda myśl Stephena Kinga, którego niestety nie przytoczyłaś w belce. A szkoda. Sam cytat niestety nie mówi wiele o treści bloga, aczkolwiek wprowadza odpowiedni nastrój.
            Ogólny wygląd bardzo mi się podoba - szablon jest w stonowanych barwach, menu, informacje i inne dodatki są na swoim miejscu. Wszystko wygląda schludnie i estetycznie.
8/10
Grafika:
            Szablon, jak już pisałam wyżej, bardzo mi odpowiada. Wszystko jest na swoim miejscu. Menu jest przejrzyste. Głównymi postaciami na nagłówku są Bonnie Wright (Ginny Weasley) i Tom Felton (Draco Malfoy), a ja, jak każdy, kto ma choć minimalne pojęcie o „Harrym Potterze”, wiem, że są to jedni z bohaterów tej właśnie serii. Mogę się więc domyślić, że będzie to fanfik i bardzo prawdopodobne, że odbiegający od kanonu. W tle widzę jeszcze Hogwart i kierunkowskaz do Hogsmeade. Całość dopełnia napis: „Ludzie są bezradni wobec losu, są ofiarami czasu. I własnych uczuć”. Jest to kolejna myśl, która zmusza czytelnika do zastanowienia. Czcionka jest przyjemna dla oka, nie kontrastuje i nie zlewa się z tłem. Wygodnie czyta się treść bloga. Jedyne, co mnie w niej denerwuje, to zmieniająca się wielkość po najechaniu kursorem na tekst. Wydaje mi się, że stocki na szablonie (mówię o różach, bąbelkach i smugach) są niepotrzebne, ale taka była pewnie inwencja twórcza autora. Szkoda, że nie wykonałaś szablonu sama, ale nie każdy ma takie zdolności, a wygląd i tak bardzo mi się podoba.
8/10
Treść:
a) Fabuła
Wybrałaś bardzo nietypowy temat. Blogów o Harry’m Potter’ze jest w sieci tysiące, o Ginewrze Weasley setki, ale z taką konwencją jeszcze się nie spotkałam, choć blogów czytałam już wiele. Ginny zostaje zaatakowana i co? I traci pamięć. Nie pamięta Wybrańca, nie wie, kim jest. Uczy się wszystkiego od nowa, a do tego w jej życiu pojawia się pan Malfoy. Powiem Ci, że ciekawi mnie taka kreacja panny Weasley. Zobaczymy, jak będzie dalej. Akcja jest wartka ale nie za szybka i nie za wolna, wszystko trzyma się kupy.
4/5
        b)  Styl
Piszesz przystępnie, masz lekkie pióro, bardzo przyjemnie czytało mi się to opowiadanie. Jednakże irytują mnie zmiany narracji. W pierwszym poście przeczytałam, że chcesz spróbować pierwszoosobowej i trzecioosobowej, żeby sprawdzić, która Ci bardziej leży i szanuję to. Jednakże zdecydowałabym się na albo jedną, albo drugą, ponieważ czytelnik (tak przynajmniej jest w moim wypadku) może czuć się lekko zdezorientowany. Błędów stylistycznych nie popełniasz, nie mówiąc już o ortograficznych i interpunkcyjnych. Wszystko jest tak, jak być powinno.
5/5
        c)  Dialogi
Postaci prowadzą naturalne dialogi. Ich słowa i gesty podczas rozmów często przypominają mi te z książki. Są uzupełnieniem tekstu, a nie tylko „wypełnieniem”, żeby nie było pusto. Bardzo dobrze wczuwasz się w role swoich bohaterów i widać, że kierowanie nimi sprawia Ci przyjemność. Oby tak dalej!
5/5
        d) Kreacja świata przedstawionego / Zgodność z kanonem
O kreacji świata przedstawionego niewiele mogę powiedzieć, gdyż jest taki, jak w książce. Zamek Hogwart, okolice, Dwór Malfoy’ów i Nora. Może nic nowego, ale za to pięknie je opisałaś - o tym więcej w podpunkcie f).
W przypadku fanfików ocenia się również zgodność z kanonem, a Ty, brutalnie to ujmując, wszystko powykręcałaś na lewą stronę i do tego tył na przód. Jestem tolerancyjna na nowe pomysły, ale Ginny i Draco? Harry i Hermiona? To mi jakoś nie leży. Poza tym, oprócz bohaterów wykreowanych przez panią Rowling pojawiły się nowe postaci, takie jak Morgan, Valerie czy Nick. Miło jest czytać o nowych uczniach Hogwartu, ale wolałabym, gdyby zgodność z kanonem była jednak większa.
3/5
        e) Bohaterowie
Oceniając bohaterów, oprócz opowiadania skorzystam również z zakładki w menu, bo z reguły jest właśnie po to, aby ułatwić czytelnikowi poznanie postaci. Główne role w Twoim opowiadaniu odgrywają Ginny Weasley i Draco Malfoy, czyli moja hipoteza z punktu Grafika potwierdziła się. Zakazany owoc, można by rzec, prawda?  Ona - gryfonka, on - ślizgon. Ona - zagubiona w sobie, on - ma wszystko, czego zapragnie. Ponadto są jeszcze postaci drugoplanowe: Morgan Thomson, Valerie Blake, Nick Lestrange, Blaise Zabini (Blaise to imię, Zabini to nazwisko, dokładnie tak, jak Ci wytłumaczyła jedna z czytelniczek pod zakładką Bohaterowie), Astoria Morgenstern, Harry Potter, Hermiona Granger i pozostali. Każdy z nich ma swój charakter, każdy jest inny. Ich kreacja jest nie tyle zaskakująca, o ile zaskakująco dopasowana. Mówię tu o ich rodzinach, przeszłości.
5/5
        f)  Opisy miejsc, sytuacji, uczuć
Opisy uczuć opanowałaś po mistrzowsku. Gdy bohaterowie przeżywają rozterki, też je czuję. Gdy są w niebezpieczeństwie - ja też się w nim znajduję. Przeżywam, śmieję się i płaczę razem z nimi. Miejsca są opisane cudownie! Wręcz czuję zapach Hogwartu, widzę sale Szpitala Św. Munga i mrok Dworu Malfoy’ów. Serdecznie Ci dziękuję za opisy.
5/5
_______
27/30
Poprawność:
Błędów jako takich nie wyłapałam. Być może jest to moje niedopatrzenie, albo po prostu Twój perfekcjonizm. Lub wielka zasługa bety, za co serdecznie jej dziękuję - oszczędziła mi wiele nerwów i pracy.

10/10
Dodatki:
Menu jest klarowne, wszystko jest na swoim miejscu w odpowiedniej kolejności. Lubię blogi, gdzie pojawia się Spis Treści, wtedy wszystko łatwo się znajduje. W prawej kolumnie masz informacje - o blogu, o odpowiadaniu, o szablonie. Widzę tam również odnośniki do Twoich innych opowiadań, które niestety również zmieniają czcionkę po najechaniu kursorem. Bardzo podoba mi się również Zapowiedź. Zaciekawia czytelnika i zachęca do pozostania na dłużej (czyli do następnego rozdziału). Oprócz tego masz jeszcze informacje o autorze i Członków Bloga. Tradycyjnie Biblioteczka (odnośniki do polecanych stron) i Spamownik. Widać, że odwiedzający są zainteresowani treścią bloga - dokładnie komentują każdy rozdział i zastanawiają się, co będzie w kolejnych. Plus dla Ciebie za to, że potrafisz zachęcić czytelnika do wyrażenia swojej opinii.
5/5
Dodatkowe punkty:
Za nowość w świecie Harry’ego Potter’a i za Zapowiedź.
2/5
Podsumowanie:
Uzyskałaś 60 punktów na 70 możliwych, co daje Ci ocenę celującą! Nie sądziłam, że taki dobry blog jako pierwszy trafi mi się do oceny. A może po prostu za łagodnie oceniałam. Jednak do maksimum brakuje Ci 10 punktów, które straciłaś głównie przy postaciach i zgodności z kanonem. Mnie osobiście taka kreacja nieszczególnie przypadła do gustu, aczkolwiek wielu odwiedzającym się podoba - co widać po licznych komentarzach. I na Twoim miejscu zdecydowałabym się na jeden typ narracji. Co do części graficznej - zalecam zmianę odnośników. Chodzi mi o zmieniającą się wielkość czcionek. I koniecznie przytocz autora cytatu w belce. Poza tym - nie mam żadnych zarzutów, pisz dalej, rozwijaj się i zyskuj nowych czytelników. Powodzenia!

_________________________________________________________________________________

Słowem wstępu witam się z Wami, drogie Oceniające i drodzy Czytelnicy KDO. Jestem Lecky i zaczęłam staż, który potrwa do 10.04.2013. Mam nadzieję, że się sprawdzę i zostanę z Wami na dłużej. Jeśli widzicie jakieś niedociągnięcia w mojej ocenie, piszcie śmiało, ponieważ nadal się uczę. Moja podstrona ukaże się w przeciągu tygodnia. Jeszcze raz dziękuję Tatis za szansę i do następnego postu!


7 komentarzy:

 1. Kurczę zaskoczyłaś mnie nie powiem i dziękuje bardzo.
  Tak postaram sie nad tym popracować o czym wspomniałaś.
  Nie spodziewałam się tak wysokiej oceny i jestem mile zaskoczona.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lecky, ja chciałam Ci tylko jeszcze przekazać, że gdyby któryś z blogów w wolnej kolejce Cię zainteresował to po uzgodnieniu tego z autorem możesz śmiało oceniać.
  Proszę oceniające, Knigę i N. o zapoznanie się z oceną Lecky i wyrażenie o niej opinii, a naszych czytelników o miłe przyjęcie stażystki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja to co? Jeszcze tu oceniam. ;)

   Usuń
 3. Jak na trzynaście rozdziałów bardzo mało wypowiedziałaś się na temat treści, w przyszłych ocenach staraj się napisać więcej. Jeśli uważasz, że opowiadanie jest dobre i nie ma czego zganić, to wymieniaj to, co Ci się podobało, co uznałaś za dobry pomysł. Napisz, czy opowiadanie trzyma się fabuły, czy jakąś w ogóle ma. W każdym opowiadaniu jest coś co się jakoś wyróżnia i warto o tym wspomnieć. Mało opisałaś dialogi, nie ma mowy o tym, czy adekwatne do sytuacji. Zdaje się, że ocena tylko napomina o temacie, jakbyś chciała ująć sprawę bardzo ogólnie. Zbyt ogólnie.

  Widzę, że w poprawności faktycznie nie ma czego wymieniać, ale mogłaś wspomnieć np. o tym, że jest niejednorodność znaków w dialogach. Na początku wypowiedzi są dywizy a potem pauzy, a w kilku miejscach nie wbiło się wcięcie w nowym akapicie. Tak czysto informacyjnie dla autora, bo to są błahostki, które nie odejmą punktów, ale się przydadzą.

  Zbyt płytko wgłębiłaś się w pierwsze wrażenie. Za dużo opisujesz, za mało komentujesz. Autorka zna adres bloga, zna napis na belce. Możesz pominąć cytowanie. Warto wspomnieć o tym czy adres jest chwytliwy, czy nawiązuje do opowiadania (już po przeczytaniu bloga można to dodać). Nie musisz rozwijać interpretacji adresu, to nie wiersz, nie musisz spekulować - co autor miał na myśli.

  Z szablonem tak samo, myślę, że autorka bloga wie, co on przedstawia. Tracisz tylko swój czas, pisząc to. Możesz napisać, czy kolorystyka jest dobrze dobrana, czy obrazki się ze sobą nie gryzą, czy czytelny jest napis, czy może za dużo topazu. Czy coś nie przeszkadza - jak na przykład pochyłość tekstu. Tu można też dołączyć formatowanie tekstu - np. niektóre blogi źle wyglądają z wyjustowanym obustronnie tekstem, inne wyglądają z nim dobrze, więc jak jest w tym przypadku.

  Błędów w ocenie nie jest wiele i tyczą się jedynie złego zastosowania apostrofu.
  Zamiast Harry'm powinno być Harrym, Malfoy'ów - Malrofów, itp. (http://netgeeks.pl/index.php/2011/12/apostrofy-w-zlych-miejscach/).

  Oprócz tego w cytacie kropka zamykająca zdanie powinna być dopiero po zakończeniu cudzysłowu, który to błąd powtarzasz za autorką.


  Witam w załodze, mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej, pisząc coraz lepsze oceny. Powodzenia!


  Pozdrawiam,
  Nikumu.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Akcja jest wartka ale nie za szybka i nie za wolna, wszystko trzyma się kupy." - Przed ale zawsze stawia się przecinek. Poza tym, wartka oznacza w tym kontekście bardzo szybka. Po co więc używać tego słowa, skoro zaraz mu zaprzeczasz?

  Ocena jest ogólnikowa i krótka, nie wyobrażam sobie napisać tylko ośmiu krótkich zdań na temat fabuły. Wiem, że ja mam za to tendencję do bezsensownego opisywania całej historii, ale aż taki skrót to też lekka przesada.

  Jeśli chodzi o błędy - przejrzałam z ciekawości ocenianego przez Ciebie bloga i bez wgłębiania się w tekst zauważyłam błąd w zapisie dialogów i kilka brakujących przecinków, więc nie powiedziałabym, że błędów rzeczywiście nie ma.

  Nie jest źle, ale przydałoby się wydłużyć trochę ocenę treści (bez lania wody ;)).

  OdpowiedzUsuń
 5. Może jestem z lekka nietrzeźwa, ale nawet po nieprzespanej nocy nie widzę większego sensu w pierwszych zdaniach. "Przeznaczenie, przeznaczenie, więc blog o przeznaczeniu", jak dla mnie wydaje się to logiczne, powinnaś trochę bardziej zinterpretować słowa, aniżeli je powtarzać.
  Trochę przykre jest to, że o grafice napisałaś więcej niż o fabule, która jest poniekąd najważniejszym punktem. Warto raczej skupić się na treści, bo to ona w głównej mierze leży na sercu ocenianemu, chcąc poznać opinię o szablonie, może zgłosić się po radę do byle oceniającej.
  Piszesz o zmianie narracji. Bloga nie czytałam, ale wielu, nawet (nie)zwykłych pisarzy tak robi, tylko zależy już czy umiejętnie. Nie jest to jednak jakaś ekstrawagancja.
  Ogółem bardzo krótko. Nie wiem czy autor wyniósł coś więcej z oceny poza poznaniem tego, co wie. Powinnaś się też bardziej skupić na tym, co tylko ty możesz ocenianemu przekazać i najważniejsze - więcej. Bo cztery zdania o dialogach to zdecydowanie za mało.

  Witam w naszym niepewnym gronie. Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej i uda ci się pomyślnie przejść staż. Blogów w kolejce jest akurat, więc możesz się częstować. ;)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. " o Harry’m Potter’ze" A co to za dziwna odmiana?

  OdpowiedzUsuń

Przeglądaj notki

Created by Agata for WioskaSzablonów. Technologia blogger.